İŞ DÜNYASINI NELER BEKLİYOR ?


2007 yılından bu yana periyodik olarak yayınladığımız İŞ DÜNYASINI NELER BEKLİYOR ? adlı raporumuzda, küresel bazda hangi konularda, hangi coğrafyalarda, hangi sektörlerde, hangi mesleklerde yakın gelecekte nelerin olması bekleniyor, yakın geleceğe nasıl hazırlanmalıyız, nelerden kaçınmalıyız vb. konular hakkında özet bilgiler verilmektedir.


Her kademeden yöneticilerin, girişimcilerin ve iş insanlarının, akademisyenlerin, danışmanların ve araştırmacıların işine yarayabileceğini düşündüğümüz bu raporu, yerli ve yabancı basını, haber ajanslarını, yerel ve küresel şirketlerin, Sanayi ve Ticaret Odaları’nın, Bakanlık’ların ve iş dünyası sivil toplum kuruluşlarının yayınladıkları araştırma ve inceleme raporlarını kesintisiz ve detaylı bir şekilde tarayarak oluşturuyoruz.


Araştırma raporlarımızdan, proje hibe desteklerinden, eğitim duyurularımızdan ve kurumsal haberlerimizden haberdar olmak isteyen okurlarımızın ozkandanismanlik@gmail.com   adresine boş bir e-posta göndermeleri yeterlidir.


Çalışmalarınızda destek olması dileğiyle bilgilerinize sunarız

 

İŞ DÜNYASINI NELER BEKLİYOR ? SAYI 41 (OCAK 2024)

 

TRENDLER

 

Britanya merkezli uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam’ın hazırladığı rapora göre, dünya 10 yıl içinde ilk trilyonerine sahip olacak, ancak yoksulluk 230 yıl daha ortadan kaldırılamayacak. (Diken)

 

Düşünce kuruluşu RAND Corporation'a göre ABD, Rusya ve Çin’in Afrika'daki potansiyel mücadelesi güçlü ekonomiye sahip, zengin doğal kaynakları olan ve stratejik konuma sahip Güney Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Kenya ve Nijerya gibi ülkelere odaklanıyor. (Dünya)

 

Gartner Top 10 Strategic Technology Trends 2024 Raporu'nda, 10 teknoloji trendini ve bunların şirketleri nasıl etkileyeceğini açıkladı. Gartner'ın açıkladığı trendler: Yapay Zeka,  Risk ve Güvenlik Yönetimi (AI TRiSM), Sürekli Tehdit Maruziyet Yönetimi (CTEM), Sürdürülebilir Teknoloji, Platform Mühendisliği, Yapay Zeka Destekli Gelişim, Endüstri Bulut Platformları, Akıllı Uygulamalar, Demokratikleştirilmiş Üretimsel Yapay Zeka, Artırılmış Bağlantılı İş Gücü ve Makine Müşteriler. (Webrazzi)

 

KPMG'nin "Supply chain trends 2024: The digital shake-up" raporuna göre, akıllı tedarik zincirlerinin yeni norm olması bekleniyor. Üretken yapay zeka, veri analitiği, otomasyon, makine öğrenimi, nesnelerin interneti (IoT), blockchain ve daha birçok alanda hızla gelişen yetenekler, 2024 yılında daha fazla karşılaşacağımız trendler olacak. (Aposto)

 

PwC Türkiye 2024 yılında Türkiye ve dünyada iş dünyasının nasıl değişeceğine dair raporunda "İklim değişikliği, teknoloji ve diğer önemli olaylardan kaynaklanan bozulmaların artması bekleniyor. Dijital teknolojiler nedeniyle, önümüzdeki beş yıl içinde çalışan becerilerinin yüzde 44'ünün değişmesinin gerekeceği tahmin ediliyor" denildi. (T24)

 

Dünya Ekonomik Formu 2 ve 10 yıllık dönemlerde dünyayı bekleyen risk tahminleri raporunda, önümüzdeki iki yılda dünya için ağırlıklı olarak olumsuz bir görünümün olduğunu ve önümüzdeki 10 yılda daha da kötüleşmesinin beklendiği vurgulandı. (Trthaber)

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Kuzey Amerika'daki finansal sektörün görünümünün kötüleştiğini duyurdu. (Trthaber)

 

Dünya Ekonomik Forumu'nun küresel iş liderleri ile yaptığı ankete göre, ekonomik durgunluk, enflasyon ve sosyal uyumun erozyonu gibi ekonomik ve toplumsal riskler önümüzdeki iki yıl içerisinde G20 ülkelerindeki en büyük riskler arasında yer alıyor. (Bloomberght)

 

Allianz Trade'in 2023 yılında ikinci kez yayımladığı "Küresel İflas Raporu"na göre, küresel ticari iflasların ivmesi hız kazanırken iflaslar 2024'te yüzde 10 artacak. (Dünya)

 

OECD'nin Bölgesel Görünüm Raporu'na göre, OECD ülkelerinin önemli bir bölümünde, metropol ve kırsal bölgelerdeki ortalama gelirde eşitsizliğin büyüdüğü tespit edildi. Şehirler büyümeye ve kalifiye çalışanları çekmeye devam ettikçe, diğer bölgelerde çalışan sayısı ve nüfus daraldı. (Bloomberght)

 

Danışmanlık firması PwC tarafından şirket yöneticileri arasında yeni bir anket yapıldı. Ankete göre, çoğu yönetici küresel ekonomi hakkında daha iyi hissediyor, ancak sayıları giderek artan yöneticiler, iklim değişikliği ve yapay zeka teknolojilerinin baskısı nedeniyle şirketlerinin önümüzdeki on yılda büyük bir değişim olmazsa hayatta kalamayacağını düşünüyor. (NTV)

 

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan 2024 Büyümenin Geleceği Raporu'na göre, devam eden ekonomik ve jeopolitik şoklarla birlikte 2030'da son 30 yılın en düşük küresel büyüme oranı görülecek. (Finansgündem)

 

SEÇİMLER

 

2024 yılında 50'den fazla ülkede halk, seçim için sandığa gidecek. Siyaset uzmanlarına göre seçimler, otoriter eğilimli liderlerin elini daha da güçlendirecek gibi görünüyor. (Tr.euronews)

 

Allianz Trade’in Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’na göre, küresel GSYH'nin yüzde 60'ını oluşturan ülkelerin sandık başına gideceği 2024 yılının seçim takvimi, ekonomik belirsizliği artıracak. (Paraanaliz)

 

SAVAŞLAR

 

Küresel ticaretin yüzde 12’sinin gerçekleştiği Kızıldeniz’de yaşanan kriz, yakıttan tüketim mallarına geniş bir alanda fiyat artışlarına neden olabilir. (Trtrhaber)

 

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs’a göre, enerji fiyatlarındaki baskılar kontrol altına alınmadıkça İsrail-Hamas savaşının Euro Bölgesi’ndeki ekonomik büyüme ve enflasyon üzerinde önemli bir etkisi olabilir. (Paratic)

 

Küresel politik risk araştırma ve danışmanlık firması Eurasia Group’a göre 2024, “The annus horribilis” (Latince: Korkunç yıl) olacak. Üç savaş 2024’e damga vuracak: Rusya-Ukrayna Savaşı, İsrail-Hamas savaşı ve ABD’nin kendisiyle savaşı! (Dünya)

 

Hamas'ın İsrail'e saldırısının ardından yaklaşık 80,000 Filistinli inşaat işçisinin İsrail'e girişi yasaklandı. Tel Aviv, bu açığı kapatmak için ülkeye 70 bin yabancı işçi getirmeyi planlıyor. (Tr.euronews)

 

GÖÇLER

 

Avrupa Birliği, Avrupa sınırlarının korunmasını ve sığınmacıların Batı Avrupa’ya seyahat etmesinin zorlaştırılmasını esas alan yeni sığınma ve göç anlaşmasını kabul etti. (BBC)

 

Eurostat'ın yaptığı tahminlere göre AB ülkelerinde 65 yaş ve üzeri nüfusun payının 2022'de yüzde 21,1'den yüzyıl sonunda yüzde 31,3'e çıkması bekleniyor. Avrupa Birliği Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, yaşlı nüfus yüzünden her yıl bir milyon iş gücü kaybı yaşandığı için, daha çok yasal göç yolunun açılması gerektiğini savundu. (Tr.euronews)

 

KADINLAR VE ÇOCUKLAR

 

UN Women’ın yayımladığı "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği 2023 Raporu"na göre, 2030’da 340 milyondan fazla kadın ve kız çocuğu aşırı yoksulluk içinde yaşayacak. (Dünya)

 

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yayınladığı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’na göre yüzde 100 cinsiyet eşitliğini sağlamış tek bir ülke yok. Bu hızla gidilirse kadın-erkek eşitliğine ulaşmak tam 131 yıl alacak. (Diken)

 

İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu Save The Children'ın araştırması, bu yıl 17,6 milyondan fazla çocuğun açlık içinde doğacağını ortaya koydu. Analizde, bu yıl dünyada yetersiz beslenen doğumların yüzde 95'inin Afrika ve Asya'da gerçekleşeceği kaydedildi. (AA)

 

YEŞİL EKONOMİ

 

Avrupa Birliği, “Yeşil Aklama” iddialarına karşı yasağı kabul etti. AB, 2050 yılına kadar “net sıfır emisyon” hedefine ulaşmak için 2026 yılında yürürlüğe girecek yeni düzenlemeler yaptı. (Dünya)

 

2023'teki greenwashing (yeşil göz boyama) vakalarının %70'inden bankalar sorumlu. ESG veri firması RepRisk, Eylül 2023 sonuna kadarki bir yıllık dönemde bankacılık ve finansal hizmetler sektöründen küresel çapta 148 greenwashing vakası kaydetti. (Aposto)

 

Virgin Atlantic, atık yağlar ve bitkisel şekerlerden üretilen sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kullanan ilk transatlantik uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Bu önemli adım, sürdürülebilir yakıtın gelecekteki rolünü ve havacılık sektöründe çevresel etkinin azaltılması yönündeki potansiyelini vurguluyor. (Yeşilhaber)

 

Avrupa Birliği, havacılık sektöründe sürdürülebilir yakıt kullanımının artırılmasını onayladı. Havacılık yakıtlarının 2025'te yüzde 2'si, 2030'da yüzde 6'sı, 2050'de de yüzde 70'i sürdürülebilir olacak. (Dünya)

 

Aşırı sıcaklıklar 2050'de beş kat daha fazla insanın ölümüne neden olabilir. İklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkileri üzerine çalışan Lancet Countdown'ın son araştırma raporu, iklim değişikliği konusunda harekete geçilmediği takdirde "insanlığın sağlığının ciddi risk altında" olduğu uyarısında bulundu. (Tr.euronews)

 

ABD’de yapılan bir araştırmada, 3,2 milyondan fazla Amerikalının iklim değişikliği nedeniyle yüksek sel riski bulunan bölgelerden göç ettiği belirtildi. ABD genelinde 113 milyon kişinin iklim değişikliğine bağlı olarak sel riski altında bulunduğuna işaret edilen araştırmada, gelecek 30 yıl içinde 2,5 milyon insanın daha yer değiştirmesinin beklendiği tahmininde bulunuldu. (Trthaber)

 

Oxford Üniversitesi’nin yayımladığı BioScience dergisinde yer alan bir makaleye göre, iklim krizini takip etmekte faydalanılan 35 yaşamsal veriden 20'sine ait değerler rekor uçlarda ölçüldü. Raporda, 2100 yılına kadar 3 ila 6 milyar insanın kendilerini Dünya'nın yaşamaya elverişli olmayan bölgelerinde bulacağı vurgulandı. (Aposto)

 

Japonya'daki bilim insanları yaptıkları araştırmada ilk kez bulutlarda mikro plastik parçalarına rastladı. Uzmanlara göre bu durum iklim krizini tetikleyen ve küresel ısınmayı artıran etmenlerden olabilir. (Tr.euronews)

 

İngiliz Financial Times gazetesine konuşan Hawaii Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, insanların karşılaştığı tüm bulaşıcı hastalıkların yaklaşık yüzde 58'i iklim değişikliği nedeniyle daha da kötüleşebilir. (Dünya)

 

Küresel ısınmayla birlikte canlı yaşamını etkileyebilecek yeni bir salgın tehdidi daha ortaya çıktı. The Guardian‘ın haberine göre Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki (Arktik) donmuş zeminin eriyerek binlerce yıldır ‘gömülü’ kalmış ‘zombi virüsleri’ açığa çıkarma ihtimali, yeni pandemi hazırlıklarını başlattı. (Diken)

 

İklim için 350 Derneği’nin, Türkiye'deki 17 bankanın iklim değişikliğiyle mücadele uygulamalarını incelediği rapora göre, 17 bankadan 9'u kömüre "hayır" dedi, 10'u "net sıfır" hedefine uygun olarak hareket edeceğini taahhüt etti. (AA)

 

Avrupa Birliği, üye ülkelerin atıklarını, düzgün biçimde işleyemeyen ülkelere ihraç etmelerine son verecek kurallarda anlaştı. AB'nin atık ihracatının yaklaşık yarısı atık yönetim kuralları olmayan veya zayıf olan OECD dışındaki ülkelere yapılıyordu. (Dünya)

 

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu, “sürdürülebilir ürünlere yönelik eko-tasarım” düzenlenmesi konusunda anlaşmaya vardı. Yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından, 2 yıl içinde Avrupa genelinde satılmayan giysi ve ayakkabıların imha edilmesi tamamen yasaklanacak. (BBC)

 

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından hazırlanan ve nesli tükenme tehdidi altında olan türlerin yer aldığı Kırmızı Liste güncellendi. Listede 2014'te 22 bin 103 tehlike altındaki tür sayısı 44 bin 16'ya yükseldi. (Trthaber)

 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), suyun değerinin hafife alınmaması gerektiğini belirterek "Suyla ilgili felaketler yalnızca 2021'de 200 milyar dolardan fazla ekonomik maliyete yol açtı." ifadesini kullandı. FAO dayanıklı, sürdürülebilir su güvenliği ve gıda güvenliği için geleceğe yönelik çabaların yoğunlaştırılması çağrısında da bulundu. (Dünya)

 

Avrupa Birliği içinde, insan eliyle zarar verilen doğal alanların onarılması için teklif edilen yasa tasarısı üzerinde anlaşma sağlandı. AB sınırlarındaki tüm deniz ve kara parçalarının en az yüzde 20'sinin 2030'a, tüm ekosistemlerin ise 2050'ye kadar onarılması için tedbirler alınacak. (Dünya)

 

BloombergNEF'in raporuna göre 2025 yılına dek elektrikli araç satışlarının üç katına çıkarak 20 milyonu aşması bekleniyor. (Bloomberght)

 

Uluslararası Enerji Ajansı raporuna göre 2030 yılı sonuna kadar dünyadaki elektrikli otomobil sayısı 10 kat artacak. 2030 yılına gelindiğinde dünyada satılan araçların yüzde 60’ından fazlası elektrikli olacak. (Tr.euronews)

 

Dünya genelinde elektrikli araçları tamir etme yetkinliği olan bağımsız tamir atölyesi ve teknisyenlerin eksikliği, araçların onarım ve garanti maliyetlerini artırma tehdidi oluşturuyor. (Aposto)

 

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından 2023 yılında, yenilenebilir elektrik üretim tesisleri konusunda “çok büyük bir sıçrama” yaşandığını açıkladı. Bu yıl içinde rüzgar ve güneş enerjisi yoluyla elektrik üretimi için 2022 yılına kıyasla yüzde 50 daha fazla tesis kuruldu. Yenilenebilir enerji konusundaki bu tarihsel büyümenin başını çeken ülke de Çin oldu. (Tr.investing)

 

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm, ülkesinin 10 yıl içerisinde nükleer füzyonla enerji üreten bir tesisi kurmayı hedeflediğini söyledi. (Diken)

 

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği'nin iklim değişikliğiyle mücadele ve Rus fosil yakıtlarına bağımlılığı sona erdirme planlarının bir parçası olarak 2030 yılı yenilenebilir enerji kullanım hedefini yüzde 42,5'e yükseltti. (Dünya)

 

Avrupa Birliği, üye ülkelerde çevre dostu teknolojilere yatırım yapacak şirketlere 4 milyar euro tutarında yapılacak mali desteğe onay verdiğini açıkladı. AB bünyesinde Çin ile rekabet eden elektrikli otomobillere batarya üretecek tesisler, devlet desteğinden faydalanacak şirketler arasında yer alacak. (Tr.euronews)

 

Yenilenebilir Enerji Akademisi (RENAC) temsilcileri, 2028 yılında güneş ve rüzgâr enerjisi sektörlerinde altı kat daha fazla istihdam beklendiğine dikkat çekerek, Türkiye'de yatırımların fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına kaydırılmasının 2030 yılına kadar 300 bin yeni iş fırsatını ortaya çıkaracağını belirtti. (Temizenerji)

 

Avrupa Birliği milletvekillerinin çok uluslu şirketleri de kapsayacak raporlama gerekliliklerinin önünü açmasının ardından 50 binden fazla şirket 2024 yılı Ocak ayından itibaren faaliyetlerinin çevre üzerindeki etkisini değerlendirmeye başlamak zorunda. (Aposto)

 

YAPAY ZEKA 

 

Hollanda'da üç bakanın parlamentoya sunduğu mektupta iş dünyasını derinden etkileyeceği öngörülen yapay zekanın birçok fırsat yaratmasının yanı sıra tasarım, veri analizi, hukuk ve ofis sektöründe istihdam açısından risk oluşturmasının beklendiği bildirildi. (NTV)

 

Uluslararası Para Fonu IMF, yapay zekanın gelişmiş ekonomilerdeki işlerin büyük bir bölümünü - yaklaşık yüzde 60'ını - etkileyeceğini söyledi. IMF, yapay zeka teknolojisinin düşük gelirli ülkelerdeki işlerin sadece yüzde 26'sını etkileyeceğini öngörüyor. (Hürriyet)

 

Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri’ne göre Üretken Yapay Zekâ gerçek potansiyelini daha önce ekonomik olmayan yeni hizmetler veya iş modelleri gibi fırsatlarda gösterecek. Üretken yapay zekâ kullanımının 2026’ya gelindiğinde yüzde 400 oranında artması bekleniyor. (AA)

 

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Employment Outlook 2023: Artificial Intelligence And Jobs raporunda, otomatikleşme riski en yüksek olan işlerin OECD ülkelerinde işgücünün ortalama %27'sini oluşturduğu ve bu riske en çok Doğu Avrupa ülkelerinin maruz kaldığı belirtildi. (Aposto)

 

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yayımladığı, 16 Avrupa ülkesini kapsayan araştırmada, yapay zekanın insan emeğini yok ettiğine dair raporların "fazlasıyla abartılmış" olabileceği belirtildi. (Aposto)

 

McKinsey Global Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre; ChatGPT gibi yapay zekâ araçları nedeniyle kadınların işlerini kaybetme riski erkeklerden çok daha yüksek. McKinsey’in raporuna göre, perakende satış görevlileri ve kasiyerler dahil olmak üzere, ağırlıklı olarak kadınların yaptığı düşük ücretli işlerle birlikte inşaat mühendislerinin işleri de etkilenecek. (SKD)

 

İngiliz Standartlar Enstitüsü, kuruluşların güvenli ve sorumlu yapay zeka ürünlerini nasıl geliştirebilecekleri konusunda tavsiyelerin yer aldığı uluslararası bir kılavuz yayınladı. (NTV)

 

ABD yönetimi temel yapay zekâ standartlarını mevzuatlaştırmaya yönelik ilk adımı atıyor. Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), yapay zekâ sistemlerinin güvenliğini sağlamak için kritik önem taşıyan testleri gerçekleştirmek üzere şubat ayına kadar kamuoyunun katkısının arandığını söyledi. (Ticaret.gov.tr)

 

Google, robotların yol açtığı zararı sınırlandırma çabası kapsamındaki bir dizi yöntemden biri olarak "robot anayasası" yazdı. Google bunun "robotlar için görev seçerken uyulması gereken, güvenlik odaklı bir dizi yönerge" olduğunu belirtiyor. (Trthaber)

 

Dünyanın yapay zekâya yönelik ilk uluslararası yasal düzenlemesi Avrupa Parlamentosu’nda kabul edildi. Yapay zekâ uygulamalarının düzenlenmesi, kişisel verilerin güvenliği, yüz tanıma, sosyal skorlama gibi konulara karşı alınması gereken önlemler gibi başlıklar için hazırlanan ve kabul gören kanun dünyada bir ilk olarak tarihte yerini aldı. (Dünya)

 

İngiltere ve Galler'deki yargıçların mahkeme kararının yazılması, büyük miktarda metnin özetlenmesi gibi işlerde kullanılması için yapay zekadan yararlanmasına izin verildi. (NTV)

 

İngiltere'de Yüksek Mahkeme, yapay zeka sistemleri tarafından oluşturulan buluşlar üzerinde patent tescili yapılamayacağına karar verdi. (AA)

 

ABD Gelir İdaresi, vergi kaçırmaya yönelik planları tespit etmek için yapay zeka ve gelişmiş teknolojileri kullanacak. İdare, yeni planı kapsamında vadesi geçmiş vergi borcu olan 1600 milyoneri ve 75 büyük iş ortaklığını takip edecek. (Dünya)

 

ChatGPT'nin yapımcısı OpenAI, sessizce kurallarını değiştirdi. Chatbot ile diğer yapay zeka araçlarının askeri amaçlarla kullanılmasına yönelik yasağı kaldırdı ve Savunma Bakanlığı ile çalıştığını açıkladı. Geçen yıl aralarında ABD ve Çin'in de bulunduğu 60 ülke, yapay zekanın askeri nedenlerle kullanımını sınırlamak için "harekete geçme çağrısı" imzalamıştı. (NTV)

 

Üst düzey ABD kolluk kuvvetleri ve istihbarat yetkilileri, yapay zekadaki gelişmelerin siber suçları işlemek için gereken teknik bilgiyi azaltarak bilgisayar korsanlığı, dolandırıcılık ve kara para aklamayı kolaylaştırabileceğini söyledi. (NTV)

 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler yapay zekanın on yıl içinde bir mali krizi tetiklemesinin "neredeyse kaçınılmaz" olduğunu söyledi. (Bloomberght)

 

Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates'in yayınladığı yılsonu mektubuna göre, ABD gibi gelişmiş ülkelerde yapay zekanın genel nüfus tarafından "önemli" ölçüde kullanımı önümüzdeki 18 ila 24 ay içinde gerçekleşmeye başlayacak. Ayrıca Gates, 2024 yılında yaşanacak yapay zeka gelişmelerinin gelecek 10 yıl içerisinde bir teknoloji patlamasına yol açacağını kaydetti. (NTV)

 

Bir grup bilim insanı tarafından yayınlanan araştırmaya göre, yapay zeka modelleri artık bir insanın yardımı olmadan daha küçük yapay zeka sistemleri oluşturabiliyor. Bu özel modellerin işitme cihazlarının iyileştirilmesine, petrol boru hatlarının izlenmesine ve nesli tükenmekte olan türlerin takibine yardımcı olabileceği kaydedildi. (NTV)

 

Analistlere göre ChatGPT'de yapılan her bir sorgu OpenAI'ya yaklaşık 4 sente mal oluyor. Bu sorguların Google aramalarının onda biri ölçeğine ulaşması halinde şirketin kabaca 48,1 milyar dolar değerinde GPU'ya ve yıllık yaklaşık 16 milyar dolar değerinde yeni çipe ihtiyaç duyacağı tahmin ediliyor. (Aposto)

 

Son dönemde hızla yaygınlaşan "sohbet robotu" (chatbot) uygulamalarının geçen yıl 0,84 milyar dolar olan küresel pazar büyüklüğünün, 2032'de yaklaşık 4,9 milyar dolar seviyesine çıkması bekleniyor. (AA)

 

Oxford Üniversitesi’nden Profesör Mike Wooldridge, yapay zeka aracının güvenilir bir sırdaş olarak görülmemesi gerektiğini, çünkü sizi zor durumda bırakabileceğini söyledi. Profesör, ChatGPT gibi botlarla patronunuzla ilişkiniz hakkında kişisel konuşmalar yapmaya, şikayet etmeye veya siyasi görüşlerinizi ifade etmeye başlamanın son derece mantık dışı olacağını söyledi. (Açıkgazete)

 

Microsoft, yapay zekayı nükleer enerjiyle çalıştırabilmek için yeni bir ekip kuruyor. Teknoloji devi, yapay zeka modellerinin eğitiminde salgıladığı karbonu önlemeyi ve nükleer enerji ile birlikte sıfır karbon emisyonu üretip, sera gazlarını yaymasını önlemeyi hedefliyor. (NTV)

 

Avrupa Birliği Komisyonu, 7 üye ülkenin bulut bilişim teknolojilerine 1,2 milyar avro kamu desteği sağlamasına onay verdi. (Dünya)

 

Uydu ve yapay zeka, denizlerdeki endüstriyel faaliyetlerin takibinin artmasını sağladı. ABD'de yapılan bir araştırma kapsamında, uydu görüntüleri ve gemilerin GPS verileri, yapay zeka yardımıyla birleştirilerek 2017-2021 arasındaki endüstriyel gemi faaliyetleri haritalandırıldı. (Dünya)

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sağlık alanında ChatGPT gibi uygulamaların kullanımında dikkatli olunması çağrısı yaptı. Açıklamada, ChatGPT, Google Bard gibi Büyük Dil Modellerinin (LLM) yetersiz şartlara sahip ortamlarda hastalığın teşhisine yardımcı olmasının yanı sıra beraberinde riskler de barındırdığı için kullanımında dikkatli olunması gerektiği vurgulandı. (Sputniknews)

 

İnsanımsı görünüme ve hareketlere sahip robotlar her geçen gün gelişiyor. Shiftdelete’nin haberine göre BMW, Güney Carolina’daki Spartanburg fabrikasında insansı robotları test etmeye hazırlanıyor. (Diken)

 

İNSAN KAYNAKLARI

 

Uluslararası danışmanlık şirketi Ernst & Young (EY) “Work Reimagined 2023 Araştırması”nda dünya genelinde çalışanların yüzde 34'ünün 12 ay içinde işlerini değiştirme konusunda istekli olduğunu kaydetti. (Bloomberght)

 

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 2024 istihdam eğilimleri raporuna göre bu yıl iş arayanların sayısının 2 milyon kişi artması ve böylelikle küresel işsizlik oranının 2023'teki %5,1 seviyesinden %5,2'ye çıkması bekleniyor. (Aposto)

 

The Gartner 2021-2023 Emerging Technology Roadmap raporuna göre, şirketlerin %58'i IT yatırımlarını güçlendirmeyi ve dijital dönüşümleri kolaylaştırmayı amaçlıyor. Dolayısıyla da, dünya genelinde yazılım mühendisleri ve programcılara olan talepte büyük bir artış yaşanıyor ve geliştirici talebindeki büyüme, arzı aşıyor. (Aposto)

 

İşgücü piyasasındaki dönüşümü analiz etmek amacıyla yapılan PageGroup 2023 Yetenek Trendleri Araştırması’na göre “Ülke, yaş veya görev fark etmeksizin insanlar kişisel ve profesyonel yaşamlarında her şeyden önce dengeyi arıyor. Kariyer yolculuğu öncelik olmaktan çıkıyor.” (Dünya)

 

SEKTÖRLER 

 

JP Morgan, obezite karşıtı ilaç pazarının 2030 yılına kadar 100 milyar doları aşacağını tahmin etti. Dünya Obezite Atlası’nın 2023 tahminlerine göre, mevcut eğilimler doğrultusunda 2035 yılına kadar küresel nüfusun yarısından fazlasının fazla kilolu veya obez olması bekleniyor. (Paraanaliz)

 

Danışmanlık şirketi Oliver Wyman tarafından yayımlanan rapora göre paylaşımlı mobilite (araç çağırma hizmetleri, elektrikli scooter’lar vd.), 2030 yılına kadar küresel ulaşım yolculuklarının yüzde 7'sini oluşturacak ve pazar büyüklüğü 400 milyar dolara ulaşacak. (Bloomberght)

 

Dünyanın en büyük üçüncü konteyner hattının başkanı Rodolphe Saade, pandemi döneminde sipariş edilen yeni gemilerin 2024 yılında hizmete girmesiyle sektörün dalgalı bir döneme (arz ve talep arasında bir dengesizlik yaratma riski) gireceği uyarısında bulundu. (Bloomberght)

 

Dünyanın en büyük kayıt şirketi Universal Music ile Fransız streaming (müzik akışı) hizmeti Deezer, streaming ekonomisini yeniden şekillendirmek amacıyla bir anlaşma imzaladı. Bu, Spotify'ın 2008'de piyasaya sürülmesinden bu yana streaming iş modelindeki ilk büyük değişiklik olacak. (Aposto)

 

Gelişmişlik düzeyi yüksek AB ülkelerinde ev sahipliği oranı düşüyor. Avrupa İstatistik Ofisi verilerinden derlenen bilgiye göre, Avrupa Birliği'de yaşayan nüfusun yüzde 69.9'u kendi konutunda yaşıyor. (Dünya)

 

Küresel güzellik sektörünün 2027 yılında dünyada 580 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor. (Dünya)

 

Birçok şirket gelecek yıllarda Ay'a gitmek için birbiriyle rekabet ederken, bilim insanları uydunun düşüncesizce sömürülmesinin geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabileceğinden endişe ediyor. Seyahatlerin büyük çoğunluğu Ay'daki madenleri, suyu ve diğer kaynakları çıkartarak, uydunun üzerinde yaşanabilir bir üs kurma hedefi taşıyor. (Trthaber)

 

Avrupa Parlamentosu'nun kabul ettiği ‘sosyal medya bağımlılığı ile mücadele yasa tasarısı’, Facebook, Instagram, TikTok ve YouTube gibi çok sayıda kullanıcısı olan sosyal medya uygulamaları ile çevrimiçi satış ve oyun sitelerinin bağımlılık yapıcı doğasını azaltmayı ve tüketicileri güçlendirmeyi amaçlıyor. (BBC)

 

Çin, çevrim içi bilgisayar oyunlarında zaman ve para harcanmasına kısıtlama getiriyor. 668 milyon çevrimiçi kullanıcıyla dünyanın en büyük çevrim içi oyun pazarı olan ülkede, oyun içi harcamalara yönelik kısıtlamanın yayıncı ve geliştirici şirketlerin gelirlerini azaltacağı öngörülüyor. (T24)

 

Mastercard Ekonomi Enstitüsü (MEI), küresel ekonomiye dair 2024 öngörülerini, hazırladığı bir raporla paylaştı. Raporda, çoğu ekonomide enflasyon baskılarının hafifleyeceği belirtilirken, Türkiye'de 2024’te itici gücün turizm olacağı kaydedildi. (Dünya)

 

Turizm sektörü ‘iklim değişikliği’ kaynaklı risklere hazırlanmalı. İklim krizi ve turizm ilişkisini dünya çapında değerlendiren ilk kapsamlı çalışma olan Turizm ve İklim Değişikliği Durum Değerlendirmesi Raporu günümüzde, küresel salımların yaklaşık yüzde 8 ila 10’una neden olan turizm sektörünün, aynı zamanda iklim krizi karşısında ne denli kırılgan olduğunu ortaya koyuyor. (Dünya)

 

World Travel & Tourism Council (WTTC) verileri, önümüzdeki on yılda küresel turizmin önemli ölçüde büyüyeceğine işaret ediyor. 2033 yılına kadar seyahatin 15,5 trilyon dolarlık bir sektör haline gelmesi ve küresel ekonominin %11,6'sından fazlasını oluşturması bekleniyor. (Aposto)

 

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü, 2024'te dünya genelinde seyahatler için rekor bir yıl olacağı açıklamasında bulunarak "aşırı turizm" için önümüzdeki yılın alarm verdiğini söyledi. Aşırı turizm, bir bölgede yaşayanların veya bölgeyi ziyaret edenlerin, fazla turist sayısı nedeniyle deneyimlerinin daha da kötüleştiğini hissetmeleri anlamına geliyor. (T24)

 

Dünyada nakit para dönemi bitiyor mu? Finlandiya, banknot kullanımının 2029’da biteceğini açıklarken, Norveç 2030’da 'nakitsiz toplum'a geçileceğini duyurdu. Çin’de mobil ödeme oranları artarken; CNBC de “Amerika neden fiziksel parayı değiştirmiyor?” diyerek 'No cash' tartışmasını başlattı. (Dünya)

 

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, merkez bankası dijital para birimlerinin ada ekonomilerinde, dağıtılması maliyetli olan fiziki paranın yerini alabileceğini ifade etti. (Dünya)

 

Avrupa Birliği kurumları, kişilerin kimlik, ehliyet, reçete, bilet ve banka hesabı bilgilerini yükleyebileceği dijital cüzdan oluşturulmasında anlaştı. (Bloomberght)

 

ÜLKELER

 

Çin, saatte 450 kilometre hıza çıkabilen treni 2025'te hizmete sokmayı hedefliyor. Yeni nesil tren için otomatik kontrol, dümen, tekerlek ve ray teknolojilerinin güncellendiği yeni bir altyapı oluşturulması planlanıyor. (Trthaber)

 

Çin, yapay güneş olarak bilinen nükleer füzyon reaktörü için devlet destekli bir şirket kuruyor. Nükleer füzyon reaktör sayesinde güneşin enerji üretme süreci taklit edilerek daha temiz ve güvenli bir enerji kaynağı sağlanması amaçlanıyor. (NTV)

 

Çin, elektrikli otomobillerden savunma sanayisine kadar çok sayıda endüstride kullanılan nadir metallerin işlenmesine yönelik bazı teknolojilerin ihracatına yasak getirdi. (Dünya)

 

Goldman Sachs Group Inc., Morgan Stanley ve UBS Group AG’nin de aralarında olduğu 10 yatırım bankası ve aracı kuruma göre, Çin’in emlak sektöründe yaşanan daralma 2024’te de devam ederek, ülkede ekonomik büyümeyi aşağı çekecek. (Bloomberght)

 

2030 yılına kadar 20 gigawatt güneş enerjisi kapasitesi hedefi olan Hindistan Merkezi Demiryolları, güneş enerjili tren çalışmaları için yeni ihale kazandığını duyurdu. 1000 hektardan fazla güneş enerjisi kurulması planlanan ülkede, bu yılın sonuna kadar yüzde 100 elektrifikasyon amaçlanıyor. (Dünya)

 

İngiltere'de alüminyum, çelik, seramik, gübre, cam, hidrojen, demir ve çelik sektörlerinde ithal edilen ürünlere 2027'den itibaren sınırda karbon düzenlemesi mekanizması kapsamında karbon vergisi uygulanacak. (NTV)

 

Avrupa Birliği ve Hindistan, yarı iletken tedarik zincirini güçlendirmek, bu alanda araştırma ve inovasyonda işbirliğini artırmak üzere anlaşma imzaladı. (Dünya)

 

İtalya'da parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi, laboratuvarda yapay et üretimi ve satışını yasaklayan tasarıyı kabul ederek yasalaştırdı. (Dünya)

 

Japon Hükümeti, çip endüstrisini desteklemek için yaklaşık olarak 2 trilyon yen (13 milyar dolar) ayıracak. Bu hamle, Japonya’nın kritik çip sektöründe geçmişte sahip olduğu gücünü geri kazanma çabalarının en sonuncusu olarak görülüyor.(Ticaret.gov.tr)

 

Google, ‘Çevrim İçi Haberler Yasası’ kapsamında, Kanada’ya her yıl yaklaşık 74 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Kanada Kültürel Miras Bakanı Pascale St-Onge, şirketlerin haber içeriklerini platformlarında kullanmaları karşılığında Kanadalı medya yayıncılarına ücret ödemelerini gerektiren yasaya uygun olarak, Google ile anlaşmaya vardıklarını açıkladı. (Diken)

 


Derleyen: Memet Özkan - www.danismend.com


Not: Araştırma raporlarımızdan, proje hibe desteklerinden, eğitim duyurularımızdan ve kurumsal haberlerimizden haberdar olmak isteyen okurlarımızın ozkandanismanlik@gmail.com  adresine boş bir e-posta göndermeleri yeterlidir.


Not:  Bu rapor www.danismend.com tarafından güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık  kaynaklardan elde edilen bilgiler kullanılmak suretiyle, sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde tavsiye veya danışmanlık hizmeti sağlanması olarak yorumlanmamalıdır. Www.danismend.com bu raporda yer alan bilgilerin doğru ve tam olması konusunda herhangi bir şekilde garanti vermemektedir. Www.danismend.com bu raporda yer alan bilgilerde herhangi bir bildirimde bulunmaksızın değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu rapor ve içindeki bilgilerin kullanılması nedeniyle doğrudan veya dolaylı olarak oluşacak zararlardan www.danismend.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir. Bu konularda detay bilgi  isteyen okuyucuların ayrıca bizimle temasa geçmelerini rica ederiz.